Slowem wstępu

W kulturze zachodniej, w której żyjemy zagubiliśmy pod wieloma względami świadomość narodzin i śmierci [1]

Te dwa wydarzenia, jedyne w swoim rodzaju - początku i końca naszego życia, stały się przypadkami medycznymi, w których my, główni ich bohaterzy, straciliśmy swoją decyzyjność.

 

Dlatego też trzeba na nowo nauczyć się podejmowania decyzji w oparciu o znajomość faktów, sprawdzanie alternatywnych możliwości, krótko - i długo terminowych skutków ubocznych naszych działań [2]. Obszarem, którego to w szczególności dotyczy jest zdrowie kobiety.

 

Czas ciąży porodu, połogu i karmienia piersią jest szczególnym czasem dla kobiety i jej rodziny. Każdy z nas chciałby przeżyć swoje rodzicielstwo pięknie, świadomie i bezpiecznie.

Współcześnie mamy dostęp do skrajnie różnych doniesień na temat tego co to znaczy świadomie i bezpiecznie. Również pojęcia fizjologiczna, ciąża, poród i połóg straciły swoje pierwotne znaczenie.

Obserwujemy postępującą medykalizację opieki okołoporodowej. Zastanawiamy się czy jako kobiety potrafimy fizjologicznie przejść przez ten wyjątkowy czas w naszym życiu.

Narodziny bez względu na to gdzie się odbywają - w szpitalu, domu narodzin czy we własnym domu, mogą być najbardziej twórczym doświadczeniem dla kobiety. Potrafią też być wyrwą w ludzkiej egzystencji, nie mającą nic wspólnego z przeżyciami towarzyszącymi poczęciu i przyjściu dziecka na świat [3].

Wiedza w tej, jak i każdej innej dziedzinie funkcjonowania jest sprzymierzeńcem. Pozwala w świadomy sposób dokonywać wyborów, mieć wpływ na przebieg zdarzeń i cieszyć się możliwością kreowania rzeczywistości w szczególnych chwilach naszego życia.

Zapraszam Państwa do wspólnej podróży poprzez ciążę, poród i czas po porodzie - podróży, w której to Państwo wyznaczać będziecie kierunki.

babmer-w-czerwonym-06

Najnowsze artykuły