Czy miednica kostna kobiety jest prawidłowa i co mają do tego guzy kulszowe?


Czy wiesz jak można określić odległość między guzami kulszowymi ? Opis tej czynności można znaleźć w książce Iny May Gaskin "Duchowe położnictwo".

Wystarczy dłoń badającego zwiniętą w pięść przyłożyć pod spojenie łonowe kobiety (NIE WKŁADAMY DO POCHWY). Jeśli nasza pięść swobodnie mieści się pomiędzy kośćmi badanej kobiety to możemy domniemywać, że odległość pomiędzy guzami kulszowymi wynosi 8 lub więcej centymetrów.

Problem w zrozumieniu wynika czasami z nieróżnicowania dwóch struktur miednicy kostnej:

  • kolców kulszowych oraz
  • guzów kulszowych

Natomiast odległość między kolcami kulszowymi - czyli długość linii "0", jest jednocześnie wymiarem poprzecznym płaszczyzny cieśni i wynosi 10,5 cm.

Jeśli odległość pomiędzy guzami kulszowymi jest prawidłowa - miednica nie jest ścieśniona w wymiarze poprzecznym, to ponownie możemy domniemywać, że i odległość pomiędzy kolcami kulszowymi jest prawidłowa.
Wszystko to co powyżej jest badaniem i informacją dodatkową, pomagającą w kwalifikowaniu kobiety do porodu drogami natury i/lub do porodu w warunkach domowych.

Przy użyciu innych prostych narzędzi (min. Chwytów Leopolda) możemy określić występowanie lub brak dysproporcji matczyno – płodowej. Przy istniejących wątpliwościach należy pogłębić diagnostykę.

Informacje

O mnie

Poród w domu Położna Dorota Fryc

Nazywam się Dorota Fryc, jestem położną. Pracuje w zawodzie od 1986 roku.

Bądź na bierząco

Kontakt

Telefon:
+48 608-613-547

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt i wykonanie: Mateusz Fryc. Wszelkie prawa zastrzeżone.